Dzień e-Aktywności Obywatelskiej

7 maja przypada Europejski Dzień e-Aktywności Obywatelskiej.
Coraz więcej spraw urzędowych możemy załatwić bez wychodzenia z domu, bez stania w kolejkach w urzędach, poza godzinami urzędowania. Choćby o 23:17 😉
Aby to zrobić potrzebujemy Profilu Zaufanego, który jest niezbędny do korzystania z udogodnień oferowanych przez e-administrację.

Wszyscy realizatorzy projektów współfinansowanych ze środków UE, niezależnie czy są to środki z np. z Regionalnych Programów Operacyjnych, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, czy Programu Operacyjnego Infrastruktura Środowisko korzystają z Centralnego Systemu Teleinformatycznego SL2014. Jest to system, dzięki któremu możemy m.in. składać wnioski o płatność, prowadzić korespondencję z instytucją odpowiedzialną za ich weryfikację czy przekazywać dane niezbędne do realizacji projektu.
Więc jeśli słyszycie od nas, że właśnie składamy wniosek o płatność, żeby otrzymać kolejną transzę dofinansowania na refundację kosztów usług rozwojowych możecie być pewni, że korzystamy z systemu SL2014. 🙂

Daleko nam jeszcze do krajów o najwyższym stopniu cyfryzacji usług administracji publicznych, czyli do Niemiec, Francji, Szwecji, Norwegii, Islandii, krajów Beneluksu oraz państw morza bałtyckiego – Litwy, Łotwy i Estonii.
W ostatnich latach na laurach osiadły Hiszpania, Portugalia, czy Finlandia, podczas gdy takie potęgi gospodarcze jak Wielka Brytania, Irlandia, Szwajcaria, czy Włochy należą do grupy krajów określanych mianem „maruderów” w zakresie poziomu cyfryzacji usług publicznych .
Europę Zachodnią muszą gonić kraje Trójmorza (Polska, Węgry, Słowacja, Czechy, Rumunia, Bułgaria) oraz Grecja.

Mimo, iż w okresach wzmożonej e-aktywności obywateli (np. koniec okresu składania rocznych zeznań podatkowych) występują problemy z płynnym korzystaniem z e-administracji musimy być dobrej myśli i wierzyć, że któregoś dnia większość urzędowych spraw załatwimy siedząc w kapciach przed telewizorem.

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *